budowa domu

Etapy budowy domu

Data dodania: 30-11-2016

Zanim rozpoczniemy budowę domu, należy zaplanować jej poszczególne etapy. Jest kilka standardowych faz, które obejmują konkretne prace, dzięki czemu łatwiej można opracować podział wydatków oraz podzielić budowę w czasie. Na czym polegają poszczególne etapy?

Stan zero

Na samym początku prac występuje stan zero, czyli przystąpienie do podstawowych prac pod budowę domu. Po zakupieniu projektu i załatwieniu formalności, należy zacząć prace na działce. To wtedy planuje się usytuowanie domu w ogrodzie, wyrównuje się teren, wykonuje fundamenty i ich izolację. Jeśli jest taka potrzeba, to odpowiedni moment na ułożenie drenażu.

Stan surowy otwarty

Na tym etapie może rozpocząć się właściwa budowa domu. Polega na wymurowaniu ścian (nośnych i działowych), komina, stropów, więźby, dachu i schodów żelbetowych (jeśli takie planujemy). Jeśli chcemy wprowadzić zmiany w projekcie, jest to ostatni moment na ingerencję. Aby budowa przebiegała sprawnie, dobrze jest wykonywać ten etap na wiosnę. Wiele prac w tej fazie robi się na mokro, dlatego dobrze jest zakończyć ją przed zimą i uniknąć kłopotliwych przymrozków.

Surowy zamknięty

Ten etap budowy domu polega wstawieniu okien i drzwi, a jeśli posiadamy garaż, to także bramy. Zakończenie stanu surowego pochłania prawie 50% kosztów całej budowy, dlatego warto zatrudnić dobrych fachowców i używać profesjonalnych materiałów, by uniknąć kłopotów z nieprawidłowym wykonaniem konstrukcji. W tym stanie dom można zostawić na zimę, by resztę prac wykonać w kolejnym sezonie. To dobry pomysł szczególnie ze względu na złodziei, którzy wykradają pozostawione materiały budowlane.

Stan deweloperski

Jest to pojęcie jest dość płynne i różni wykonawcy rozumieją je w niejednoznaczny sposób. Należy dopilnować, by w warunkach umowy stan deweloperski został szczegółowo opisany. Standardowo przyjmuje się, że budynek doprowadzony do stanu deweloperskiego posiada wszystkie instalacje wewnętrzne: elektryczne, wodno-kanalizacyjne i gazowe, jednak montaż urządzeń nie jest zapewniony. W tej fazie także wykańcza się elewacje, docieplenie i podłogi.

Stan pod klucz

Stan pod klucz jest uzupełnieniem stanu deweloperskiego. Poza wymienionymi wyżej pracami zawiera pomalowanie ścian, montaż urządzeń i kafelków, wykończenie schodów i drzwi wewnętrznych. Do takiego budynku można właściwie wprowadzić się od zaraz, trzeba tylko wstawić meble. Jednak trzeba pamiętać, że dla każdego wykonawcy czy dewelopera budowa domów może mieć nieco inny charakter i każdy z etapów należy szczegółowo określić w umowie, by później uniknąć przykrych niespodzianek.