budowa domu

Duża rodzina = duży dom? Niekoniecznie! Sprawdź sam, jak dostosować mniejszy dom do większej ilości mieszkańców.

Data dodania: 04-10-2017

Wybór projektu domu bardzo często uzależniony jest od ilości osób w danej rodzinie. Bywają jednak sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni do wybudowania mniejszego domu, mimo sporej ilości przyszłych lokatorów. Jak temu zaradzić? Przedstawimy Ci skuteczne sposoby na przystosowanie małej przestrzeni w taki sposób, abyś Ty i Twoja rodzina mogli mieszkać naprawdę wygodnie i przy tym funkcjonalnie!

Najprostszy sposób?

Najwygodniejsze rozwiązanie, to wybór domu o odpowiedniej powierzchni z dostępnych wariantów. Jeśli jednak budżet lub możliwości nie pozwalają Ci na to – nie martw się! Udowodnimy Ci, że także mały dom będzie idealny dla dużej rodziny, która może latami cieszyć się jego komfortem.

Zaadaptuj swoje poddasze!

Twój dom powinien być oazą spokoju po ciężkim i spracowanym dniu, dlatego tak ważnym jest, aby wszyscy członkowie rodziny mieli miejsce przeznaczoną dla siebie, aby odciąć się od otaczającej ich rzeczywistości. Jeśli zdarzyło się, że Twój projekt domu uwzględnił poddasze, które miało pozostać niezagospodarowane – świetnie się składa. Jest to nie tylko miejsce klimatyczne, dzięki skosom i belkom, ale stanowi dużą powierzchnie użytkową. To doskonały sposób na powiększenie metrażu domu i stworzenie przestrzeni dla kilku mieszkańców. Jeśli w Twojej rodzinie pojawiły się dzieci, wykorzystaj przestrzeń ukrytą pod skosami. To także idealne rozwiązanie w przypadku dorastających nastolatków, które nie chcą już dzielić wspólnego pokoju. Jeśli masz ochotę, możesz na poddaszu urządzić także swój gabinet do pracy wyposażony w obszerną biblioteczkę, lub nawet przytulne gniazdko. Sypialnia zaaranżowana w tym miejscu będzie nie tylko stylowa, ale również prywatna.

Kiedy najlepiej jest adaptować poddasze?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – kiedy dach Twojego domu ma duży kąt nachylenia i wystarczająco wysoką ścianę tzw. kolankową. Nie martw się, jeśli ściana jest zbyt niska, możesz z pomocą ekipy budowlanej podnieść ją na wysokość jednego lub dwóch pustaków, jednak w tym przypadku koszty remontu zaczynają rosnąć.

Rozbudowa domu

Myślisz, że to koniec pomysłów na przystosowanie małego domu do sporej rodziny? Jesteś w błędzie. Kolejna opcja to po prostu rozbudowa domu. Jakie mamy możliwości? Przede wszystkim jest to rozbudowa domu w bok lub ewentualna nadbudowa. Mając na uwagę skomplikowanie tego typu operacji, warto skorzystać z profesjonalnego projektu budowy, który wykona doświadczony architekt. Mimo wszystko nadbudowa pozostaje opcją tańszą i prostszą, zwłaszcza w przypadku dobrej jakości ścian, które dadzą możliwość dołożenia kolejnej kondygnacji. Pamiętaj, że dodatkowe piętro wiąże się z koniecznością kupna schodów! Jeśli z kolei rozbudujesz dom w bok, zyskujesz kolejne pomieszczenie na tym samym poziomie co reszta budynku. Zwiększy to wygodę korzystania z dodatkowego pokoju i zapewni komfort wszystkim mieszkańcom.

smart house