budowa domu

Budowa domu na wzniesieniu

Data dodania: 30-11-2016

Drewniany dom z dwuspadowym dachem położony na wzgórzu – oto jeden z typowych elementów górskiego krajobrazu. Ma on w sobie wiele uroku i wcale nie wygląda, jakby jego konstrukcja miała być czymś zagrożona. W rzeczywistości budowa domów na wzniesieniu to niełatwa sprawa, którą należy gruntownie przemyśleć.

Zdarza się, że inwestorzy pod wpływem impulsu lub skuszeni niską ceną kupują działkę o nierównomiernym ułożeniu terenu. W ekstremalnych przypadkach może to być nawet strome zbocze. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji – jeszcze nic straconego. Budowa domów na wzniesieniu to nie jest wyłączna domena górali. Zanim jednak przystąpimy do konkretnych działań i zamawiania projektu, należy dowiedzieć się, jak będzie wyglądał proces budowy i na co trzeba zwrócić uwagę.

Przede wszystkim konieczne będzie wykonanie badań geologicznych, które pozwolą dokładnie określić rodzaj podłoża, poziom wód gruntowych, stateczność skarpy i inne niezbędne dla architekta informacje. Niestety, domu nie wystarczy po prostu „położyć” na skarpie. Należy wykonać fundamenty, które zapobiegną osuwaniu się ziemi, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia lub nawet zawalenia domu. Nawet jeśli wzniesienie wygląda na stabilne, pod wpływem ciężaru budynku może stracić swoje nośne właściwości. Dlatego głębokie i solidne fundamenty to podstawa całego przedsięwzięcia. Najlepszym wyborem są fundamenty schodkowe, które swoją nazwę zawdzięczają podstawie w kształcie stopni. Można również dodatkowo podeprzeć konstrukcję palami.

Budowa domów na skarpie będzie najbardziej efektowna, kiedy budynek otoczymy drenażem. Nawet jeśli według specjalistów wody gruntowe nie zagrażają konstrukcji, warto się zabezpieczyć na wypadek większych ulew lub innych nieprzewidzianych przypadków. Jednak wykonanie drenażu jest dosyć kosztowne, dlatego należy jego wykonanie omówić ze specjalistą. Podobnie projekt domu powinien zostać wykonany na zamówienie. Możemy zapomnieć o nowoczesnych, skomplikowanych konstrukcjach z katalogów. W wypadku budowy na zboczu, dom powinien być jak najprostszy i posiadać zwartą bryłę – najlepiej w kształcie prostokąta lub kwadratu. Ciekawym urozmaiceniem może być zastosowanie układu kaskadowego. W takim projekcie poszczególne kondygnacje są względem siebie przesunięte. Stwarza to interesujące pole do aranżacji wnętrz, a dzięki temu możemy uzyskać także kilka tarasów na różnych poziomach.

Budowa domu na skarpie jest wymagającym przedsięwzięciem, ale wbrew pozorom oferuje ciekawe pola dla aranżacji – zarówno wnętrz, jak i ogrodu. Taki budynek wygląda efektownie, a ponadto jest lepiej chroniony na wypadek powodzi. Jednak zanim zdecydujemy się na budowę domu na takiej działce, należy przeprowadzić wstępny kosztorys wszystkich dodatkowych, lecz niezbędnych elementów.

Fado Szczecin Wypożyczalnia